יום שלישי, 25 באוקטובר 2016

הכנר אנריקו אונופרי יפתח את עונת הקונצרטים
של תזמורת הבארוק ירושלים בתכנית "בארוק דקאדנס"
13-14 בנובמבר 2016 

מאת:רותה דנינו
אנריקו אונופרי, מכנרי הבארוק המובילים כיום בעולם, שניגן כסולן עם איל ג'רדינו ארמוניקו, לה קאפלה ריאל והרכבים חשובים נוספים, ינצח על תזמורת הבארוק ירושלים ויופיע איתם כסולן בתכנית שמוקדשת כולה למוסיקת בארוק מאוחר לכינור.

תזמורת הבארוק ירושלים מגישה בעונה ה-28 שלה שתחל בנובמבר, תכנית מגוונת ועשירה ובה מוסיקה ווקאלית ואינסטרומנטלית מהבארוק, יצירות מופת לצד תגליות מרתקות. לתזמורת, בניהולו האמנותי של דוד שמר, יחברו השנה סולנים מהשורה הראשונה מישראל ומחו"ל, בהם הרכב הזמרים "נביאי הקווינטה", הזמרים שקד בר, עינת ארונשטיין, קרן מוצרי, אביטל דרי, גיא פלץ ואחרים, הרכב הויולות דה גמבה "הפניקס", הכנרים אנריקו אונופרי ולואי אוטביו סנטוס ורבים אחרים. 
לפתיחת העונה ישוב לתזמורת הכנר והמנצח האיטלקי אנריקו אונופרי לתכנית וירטואוזית ואנרגטית במרכזה מלחיני הבארוק המאוחר – הנדל, ג'מיניאני, ויוואלדי וטלמן.
 פרטי הקונצרט:
ג. פ. טלמן   "הפתיחה לעמים עתיקים ומודרניים"
א. קורלי     צ'אקונה, סונטה אופ' 2 מס'  12
ג. פ. הנדל   קונצ'רטו גרוסו אופ' 6 מס' 2
ויוואלדי     סינפוניה למיתרים ולבאסו קונטינואו בסול מז'ור ר"ו 149, "מקהלת המוזות"
ג'מיניאני   קונצ'רטו גרוסו מס' 1 ברה מג'ור לשני כינורות, לצ'לו, למיתרים ולבאסו קונטינואו, על-פי סונטה אופ' 5 מס' 1 מאת קורלי
ויוואלדי     קונצ'רטו ברה מג'ור ר"ו 208 לכינור, למיתרים ולבאסו קונטינואו, "מוגול הגדול" 
ראשון  13.11.2016 בשעה 20:00 - הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, תל אביב, רח' לואי מרשל 25, שני      14.11.2016 בשעה 20:00 - ימקא הבינלאומית ירושלים, רח' דוד המלך 26 
הקונצרט יציג מוסיקה מתקופה אותה נוהגים לכנות "בארוק דקדנס" –תקופה בה פעלו מלחיני הבארוק המפורסמים כיום שמסמנת גם את תחילת התפרקות הסגנון הבארוקי וחלחול סגנונות כתיבה קלאסיים. בין מאפייני הסגנון של הבארוק דקדנס – שבירת מוסכמות. שילוב בין סגנונות של מדינות שונות, ושינוי הסגנונות המוסיקליים. טלמן הגרמני, שיפתח את הקונצרט שילב ביצירותיו מוסיקה צרפתית ואיטלקית אך גם הוסיף אלמנטים מהבארוק הפולני, הדני והשוודי. קורלי האיטלקי, אבי הקונצ'רטו גרוסו יבוצע, כמו גם יצירות של מלחינים שנכתבו בהשראתו – קונצ'רטו גרוסו של הנדל ושל ג'מיניאני. וכמובן שאי אפשר בלי אנטוניו ויואלדי - הפתיחה "מקהלת המוזות" שנכתבה במקור לקנטטה (שיתר חלקיה הלכו לאיבוד) ונועדה ללוות את ביקורו בוונציה של הנסיך הסקסוני וכולה הערצה לוונציה; והקונצ'רטו לכינור "המוגול הגדול" שזהות גיבורו לא היתה ברורה, כפי הנראה, אף לוויואלדי עצמו. את היצירה כתב לציון 100 שנים לנצחונה של וונציה על האימפריה העותומאנית ומכאן – הצלילים הצועניים שבולטים ביצירה הזאת, לצד הקדנצות הוירטואוזיות והמאד ארוכות.
אנריקו אונופרי, כנר ומנצח
יליד רוונה, איטליה. הקריירה שלו החלה כשהוזמן על ידי ג'ורדי סוואל להוביל את תזמורתו "לה קאפלה ריאל". במהרה החל לעבוד עם הרכבים כמו קונצרטוס מוזיקוס וינה, אנסמבל מוזאיק וקונצ'רטו איטליאנו. בין 1987 ל-2010 היה כנר מוביל וסולן של ההרכב המפורסם "איל ג'רדינו ארמוניקו". ב-2002 החל בקריירת ניצוח בינלאומית: החל מ-2004 ועד 2013 היה מנצח ראשי של "דיוינו סוספירו" ומאז 2006 מנצח אורח ראשי של תזמורת הבארוק של סביליה. ניצח גם על קאמרטה ברן, מיתרי פסטיבל לוצרן, התזמורת הקאמרית של באזל, תזמורת הרכב קנזווה, תזמורת האופרה של ליון, התזמורת הסינפונית של גליציה ואחרות. הקים את ההרכב הקאמרי "אימג'ינריום" שמבצע בעיקר רפרטואר איטלקי מהבארוק. הופיע באולמות החשובים בעולם בהם מוזיקווריין וינה, מוצרטאום זלצבורג, קונצרטחבאו באמסטרדם, תאטרון סן קרלו בנאפולי, אולם קרנגי ומרכז לינקולן בניו יורק, אולם וויגמור ואולם ברביקן בלונדון ואחרים. הופיע לצידם של ניקולאוס הרנונקורט גוסטב לאונהרדט, כריסטוף קואן, צ'צ'יליה ברטולי ואחרים. הקלטותיו הרבות זכו בפרסים יוקרתיים וחשובים בהם פרס גרמופון, דיאפזון ד'אור, צ'וק דה לה מוזיק ועוד. מרבה ללמד כינור בארוק ופרשנות למוסיקה מהבארוק בקונסרבטוריון בליני בפלמרמו מאז 2000. הוא הוזמן ללמד בכיתות אמן ברחבי אירופה, קנדה ויפן וכן הדריך וניצח על תזמורת הבארוק של האיחוד האירופאי. 
עוד ממה שצפוי לנו בעונה הקרובה:
בדצמבר תעלה התזמורת את אחת היצירות החשובות מתקופת הבארוק שכמעט ואינה מבוצעת בישראל – מחזור שש הקנטטות Membra Jesu Nostri מאת בוקסטהודה בביצוע סוללת זמרי בארוק מעולים. בקונצרט ישתתף הרכב הוויולות דה גמבה "הפניקס" גם לביצוע לקונצ'רטו הברנדנבורגי השישי מאת י.ס. באך. בקונצרט השלישי לעונה תבוצע יצירתו של עילם רותם, מלחין הבית של התזמורת, "יוסף ואחיו" – דרמה מוסיקלית עכשווית, שכתובה בסגנון הבארוק על פי הסיפור התנ"כי וזכתה לשבחים עצומים של המבקרים והקהל בביצועיה בארץ ובעולם. לביצוע היצירה יתארח בקונצרט אנסמבל נביאי הקווינטה משווייץ בניהולו האמנותי של עילם רותם.
התכנית של הקונצרט החמישי לעונה תציג שורה של יצירות המעלות על נס את האישה האוהבת, הנבגדת והנוקמת, בהן היצירה  "יהודית", קנטטה יפהפיה של האחת הנשים-המלחינות המעטות מתקופת הבארוק, אליזבת ז'קט דה לה גר. כמו כן, נבצע בביצוע בכורה עולמי את תיזמורו של אלון שב לקנטטה הדרמטית "לוקרציה" מאת הנדל. וכמובן, הגיבורה של התכנית: שקד בר, הכוכב העולה של אמנות הזמרה בארץ.
העונה תסתיים בפרשנות חדשה ל"ארבע העונות" מאת ויוואלדי בקונספט שיושפע מהסרט הקוריאני "אביב, קיץ, סתיו, חורף... אביב". הקונצ'רטי יבוצעו על ידי הכנר הברזילאי לואי אוטביו סנטוס וילוו במולטימדיה.
לאחר הצלחתו הגדולה של הפסטיבל הראשון "באך בירושלים" במארס השנה, ישוב הפסטיבל במארס 2017 – סביב תאריך יום הולדתו של י.ס. באך. במרכז הפסטיבל תעלה השנה המיסה הגדולה בסי מינור בניצוחו של אנדרו פארוט. עוד בתוכנית הפסטיבל: יצירות מאת באך: קנטטות, קונצ'רטו לצ'מבלו, מכלול הסונטות לוויולה דה גמבה, וכן יצירות מאת מלחינים שנשענו על המוסיקה של באך והושפעו ממנו. בנוסף למוסיקה, נקיים גם השנה סיורים, הרצאות, סימפוזיון בינלאומי ושפע  אירועי התרבות במגוון רחב ועשיר.
התזמורת מציעה מגוון אפשרויות לרכישת מנוי בירושלים, תל אביב וחיפה לצד רכישת כרטיסים לקונצרטים בודדים. לראשונה מתאפשרת רכישה של כרטיסים על בסיס מקום פנוי ב-80 ₪ בלבד. מבצע זה יכלול מספר מצומצם של כרטיסים והקודמים לרכוש יזכו. מחירי המינוי לתזמורת החל ב- 440 ₪ לסטודנטים ועד ל- 720 ₪. מחירים לקונצרטים בודדים 
נעים בין 80 ל-160 ₪.
כרטיסים נמכרים בקופת בראבו בלינק cartis.jbo.co.il
צילום יחצ


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מותג מזון הבריאות "GREENY" מציע מתכון מקמח אגוזי מלך חדש ממרכיבים בריאים וטעימים מאוד. מאת:רותה דנינו

  מותג מזון הבריאות  " GREENY "  השיק קמח אגוזי מלך נהדר להכנת עוגות,  עוגיות , פנקייקים ועוד.... מותג מזון הבריאו...