יום רביעי, 31 בינואר 2018

טיפים כיצד לבחור גן חדש לילד. באדיבות מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בסביבות חינוכיות לילדים ולנוער. מאת:רותה דנינו

בוחרים גן חדש

טיפים מאת מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בסביבות חינוכיות לילדים ולנוער!!

"בכל שבוע אני רואה עשרות גנים שאני רק חושבת לעצמי, הלוואי והיו לוקחים 5 דק של חשיבה בעת תכנון העיצוב של הגן, והילדים היו יוצאים נשכרים הרבה יותר מחוויה שבו" אומרת מלכי לוין אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בעיצוב סביבות חינוכיות לתינוקות, ילדים, נוער וילדים בעלי צרכים מיוחדים.
"מצד אחד חשוב לזכור שמדובר בבית השני של הילד, בו הוא מבלה כמעט את רב שעות היום, ולכן עליו להיות חם, מזמין, אוהב ואינטימי. אך מצד שני, מדובר בסביבה לימודית עבורו, והוא לא משתמש בה לבדו. הוא חולק אותה עם עוד ילדים, לפעמים אפילו יותר מ20 ילדים בחלל אחד, ולכן ישנם דגשים חשובים שהייתי נותנת להורים טריים שמגיעים בפעם הראשונה לראות גנים, על מה להתעכב ולשים יותר לב".

האקוסטיקה –
"למה אתה מדבר בקול רם כ"כ, אני שומעת אותך" זהו משפט ששומעים הרבה מהורים לילדים. אחת מהסיבות היא, שהוא רגיל לצעוק. ולמה הוא רגיל לצעוק? כי האקוסטיקה בגן מאלצת אותו לעשות זאת. בסביבה בה יש הרבה ילדים עם קולות רבים של משחק, הנאה, ולעיתים בכי או כעס. לצד גננות, וצוות חינוכי שצריך לפעמים לאמץ את קולו על מנת שישמעו אותו, חשובה האקוסטיקה שבחלל עד מאוד. לעיתים גננת תאלץ להרים את קולה אפילו בלי צורך רק על מנת שישמעו אותה כי האקוסטיקה בגן לא טובה.

כשאתם מגיעים לגן החדש עמדו במרכז החלל בו הילדים מתכנסים למפגשי הבוקר ובדקו את האקוסטיקה. כיצד הקולות נשמעים לכם/

מרחבי משחק עצמאיים לילדים –
ראו האם יש בגן מרחבי משחק חופשיים בהם הילד יכול לבחור פינת משלו למשחק. בהרבה מהגנים החדשים מעצבים פינות בנושאים שונים כגון פינת מטבח, פינת ספריה, פינת מכוניות ועוד וכך הילד יכול "לנדוד" בין הפינות וחללי המשחק ולבחור לעצמו את נושא המשחק. החלוקה לסביבות משחק עצמאיות חשובה גם על מנת למנוע סכסוכים או ריבים בגן, כאשר ילדים רבים על אותו הצעצוע, וכך ניתן לתת לכל ילד מרחב משחק שונה, ולהנהיג אוירה נוחה וזורמת בגן.

האם יש פינת רגיעה לילדים שזקוקים לזה.
זו לא חייבת להיות פינה גדולה, היא יכולה להיות חלק מפינת ספר, או רק פוף או כל אזור רגוע בצד שיכול להעניק לילד מרחב נשימה/הרגעות בזמנים נחוצים.

האם יש מרחב משחק חיצוני – גינה/מרפסת.
ברב הגנים מחוץ לערים הגדולות יש מרחבים חיצונים של משחק. גינות, חצרות או מרפסות הנמצאות מחוץ לחלל הגן. בחלק מהגנים התוך עירוניים, מפאת חוסר במקום, אין מרחבים חיצוניים, וחשוב לשים לב ולשאול את הגננת מה כן עושים בגן במהלך היום כשהילדים רוצים לצאת ולשחק. בחלק מהגנים יוצאים עם עגלולים לגינה הקרובה לדוגמא.

באם יש מרחב חיצוני של משחק, שימו לב האם יש ארגז חול, ואם כן שאלו מה תכיפות הניקיון שלו, והאם הוא מכוסה בסוף היום. האם ישנה הצללה נכונה נגד השמש מעל אזור המשחקים, והאם עמדות המשחק הגדולות (מגלשות ונדנדות באם יש) מעוגנות בצורה בטוחה לרצפה.
בנוסף, שימו לב האם יש מעקה בטיחות או גדר בגובה המתאים.

האם אזור השינה עם חלון/בלי חלון, 
מערכת מיזוג לחימום ו/או קירור.

פינת המשחקים/צעצועים -
פינת המשחקים/צעצועים צריכה להיות גם מאורגנת יפה ויזואלית שתגרום לילד להגיע ולרצות להוציא משחק ולשחק בו, גם שהמשחקים יהיו נגישים עבורו להוצאה ולמשחק עצמאי, וגם שיהיה נוח עבורו לסידור חזרה בתום המשחק ולכן צריכים להיות בגובה הילדים.

כשאנחנו מגיעים לבחון את פינת המשחקים בגן ראו אם יש מגוון המתאים לכמות הילדים בגן (שלא 5 ילדים יריבו על צעצוע אחד), האם הם מסודרים בגובה העיניים לילדים ונוח להם להוציא ולהשתמש בצעצועים, והאם הספרייה/מעמד משחקים מעוגן בצורה בטיחותית לקיר על מנת למנוע נפילות ופגיעות.
בטיחות.

שימו לב לנושאי הבטיחות בגן. שיש הפרדה ברורה בין חלל הילדים ואזור הבישול והמטבח. באם יש תינוקות זוחלים בגן שיש שערי בטיחות מעוגנים נכונה לקיר. דלתות שנסגרות בקלות ולא דורשות שימוש בכוח, מגני אצבעות על כל הדלתות והשערים. שחלל החצר מאובטח בגדר או מעקה בטיחות בגובה הנכון וכמובן הצללה מותאמת מהשמש.

גלאי עשן ואש, מטפי כיבוי בהתאם לגודל 
ושטח הגן וגלגלון בחצר בהתאם לדרישות 
כיבוי אש.
צבע הקירות
בחירת צבע קיר נכון משפיע על הרוגע ויכולת ההקשבה של הילדים. קירות מקושקשים מידי יכולים להשיח את דעתם של הילדים ולמנוע מהם יכולת להתרכז במפגשים ובחוגים. אני ממליצה לצבוע קיר אחד בצבע ולהשאיר את שאר הקירות בצבע לבן, ועליהם להוסיף יצירות של הילדים , קירות פעילים, ואזורי יצירה.

בחירת תאורה נכונה
בחירת תאורה נכונה יכולה להשפיע גם היא על יכולת הריכוז של הילדים, וגם על נינוחות הילד ורוגע נפשי. מצד אחד שלא יהיה חשוך מידי אבל גם אור חזק מידי ומטריד לא מתאים, חשוב לקבל שטיפה אחידה של אור על כל החלל בהם הילדים משחקים, לומדים ועוסקים באינטרקציה חברתית מסוג כזה או אחר.
צילום קרדיט מלכי לוין 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מותג מזון הבריאות "GREENY" מציע מתכון מקמח אגוזי מלך חדש ממרכיבים בריאים וטעימים מאוד. מאת:רותה דנינו

  מותג מזון הבריאות  " GREENY "  השיק קמח אגוזי מלך נהדר להכנת עוגות,  עוגיות , פנקייקים ועוד.... מותג מזון הבריאו...