יום שלישי, 20 במרץ 2018

יום השינה העולמי 2018 בסימן שמירה על מקצבים קבועים - סקר עבור מנכ"ל חברת הולנדיה אבי ברססט המשקף את הרגלי השינה בישראל, מאת:רותה דנינו


יום השינה העולמי 2018

כמה מאתנו נרדמים במיטה וכמה על הספה בסלון?
איפה יארחו אתכם ללילה בחדר משלכם ואצל מי תישנו על הספה בסלון? 
והכי חשוב - אם אתם רוצים להתארח ללילה
אצל הילדים בצפון - תשכחו מזה....
אבי ברססט ודליק וולינץ בפתיחת אירוע
יום השינה העולמי צלם אביב חופי.
 לקראת יום השינה העולמי ערכה 
חברת הולנדיה סקר המשקף 
את הרגלי השינה, אירוח השינה וההתייחסות לחדר השינה

יום השינה העולמי הוא אירוע שנתי, המפגיש בין חוקרים, אנשי מקצוע בתחום הבריאות וחולים על מנת להעלאת את המודעות להפרעות שינה והעומס שהם מציבים על החברה.  

רוב הפרעות השינה ניתנות למניעה או לטיפול, אך פחות משליש מהסובלים מבקשים עזרה מקצועית.  בעיות שינה מהוות מגפה עולמית המאיימת על בריאות ואיכות חיים של עד 45% מאוכלוסיית העולם. הבנה טובה יותר של חשיבות השינה לאורח חיים תקין וחשיבות סביבת שינה תומכת תסייע להפחת נטל של הפרעות שינה על החברה.

לקראת יום השינה העולמי שחל השבוע ערך מכון גיאוקטוגרפיה עבור חברת הולנדיה סקר הבודק את הרגלי השינה, אירוח השינה וההתייחסות לחדר השינה בישראל:

הרגלי שינה
·        למעלה משליש (39%) מעידים כי הם נרדמים רק במיטה כאשר דתיים-חרדים ומסורתיים נוטים לכך יותר מחילונים.
·        למעלה ממחצית מקהל היעד (52%) מעידים כי המקום העיקרי בו הם נרדמים ושאינו המיטה הוא הכורסה בסלון.
תפיסת חדר השינה
·        כמחצית מקהל היעד (54%) תופסים את חדר השינה כמקום החשוב ביותר בשל היותו מקום רגוע ומספק פרטיות.
·        נשים נוטות לתפוס מאפיין זה כמשמעותי יותר מגברים, דתיים נוטים לתפוס זאת כחשוב יותר מחילונים ומבוגרים (55+) נוטים לתפוס זאת כחשוב יותר מצעירים מהם.     
·        קרוב לשליש מקהל היעד (32%) תופסים את חדר השינה כמקום החשוב ביותר בגלל חשיבות איכות השינה לקראת יום המחרת.
הרגלי אירוח
·        קרוב לשליש מקהל היעד (30%) מעיד כי הוא מלין את אורחיו בחדר שיועד לכך.
·        כרבע נוסף (28%) העידו כי הם מלינים את האורחים במיטה נפתחת בחדר הילדים וכחמישית העידו כי אינם נוהגים להלין אורחים בביתם.
·        דתיים-חרדים נוטים להלין אורחים בביתם יותר מחילונים ונוהגים לעשות זאת בעיקר בחדר שיועד לכך ופחות על הספה שבסלון.
·        מבוגרים (בגילאי 55+) נוטים להלין את אורחיהם בחדר שיועד לכך ולא על הספה שבסלון, לעומת אנשים הצעירים מהם.
את מי לא היית רוצה לארח?
·        האורחים שפחות רצויים בעיני למעלה משליש מקהל היעד (40%) הם אנשים שאינם מוכרים כאשר נטייה זו חזקה בעיקר בקרב צעירים.
·        החם והחמה הם אורחים פחות רצויים בצפון לעומת אזורים אחרים בארץ. 
רומנטיקה:
·        למעלה ממחצית מקהל היעד (53%) תופסים את חדר השינה המפנק כמקום הרומנטי ביותר בבית, כאשר תפיסה זו משמעותית פחות בקרב חילונים לעומת בקרב אנשים בעלי רמה דתית גבוהה יותר.     
·        הסלון באור נרות נתפס כמקום רומנטי בקרב קצת יותר מעשירית מקהל היעד (13%) כאשר חילונים נוטים לתפוס אותו ככזה יותר מאשר דתיים-חרדים.        
סיכום
לחדר השינה חשיבות ניכרת בעיני כלל קהל היעד כאשר המאפיין המשמעותי ביותר להיותו כזה הוא תפיסתו כמקום רגוע המספק פרטיות וכמקום שמספק שינה איכותית לקראת יום המחרת.    
       
חדר השינה נתפס כמקום הרומנטי ביותר בבית, מאפיין זה משמעותי בעיקר בקרב דתיים-חרדים ומסורתיים אשר גם נוטים לספק לאורחיהם חדר שינה יעודי.               

בעיני קהל היעד הדתי, החרדי והמסורתי קיימת חשיבות רבה יותר לפרטיות ונעשה פחות שימוש במרחב הציבורי, בסלון, לשם הלנה ורומנטיקה.                   

יום השינה העולמי גם בישראל – 16.3.2018
 ופעילות ההסברה תמשך עד סוף חודש מרץ
השנה מתקיים יום השינה תחת הסיסמה :'הצטרף לעולם השינה, שמור על המקצבים שלך כדי ליהנות מהחיים', ונועד להדגיש את חשיבות המקצבים היומיים בשינה בריאה, ובהשראת פרסי נובל בפיזיולוגיה ורפואה שהוקצו לשלושה חוקרים אשר הקדישו את לימודיהם למקצבים היומיים.

המקצבים היומיים מתייחסים לאירועים מחזוריים בתוך הגוף, כגון מקצבים בהורמונים, טמפרטורת הגוף ורמת הערנות. השעונים הביולוגיים בגוף אמונים על ייצור המקצבים, אבל ישנם גורמים סביבתיים כגון אור שמש אשר משפיעים עליהם.

נמצא כי שמירה על המקצבים קבועים לאורך היממה מפחיתה את הסיכון להפרעות שינה, הפרעות בריאות הנפש ובעיות בריאות כרוניות כגון השמנת יתר וסוכרת.

ארגון השינה העולמי - פרטים נוספים:
יום השינה העולמי הוא מיסודו של ארגון השינה העולמי, שהוקם על ידי  האיגוד העולמי לרפואת שינה (WASM) והפדרציה העולמית לשינה  (WSF), ארגון בינלאומי שמטרתו לקדם את בריאות השינה ברחבי העולם.

ארגון השינה העולמי פועל להגברת המודעות בעולם לחשיבות השינה ולהשלכות השליליות יש למחסור בשינה, אם בשל אורח חיים שנכפה מחוסר ברירה ואם בשל הפרעות השינה עצמן.

הארגון פועל כגורם המקשר בין ארגוני השינה השונים ומומחי שינה וקלינאים וחוקרים לקידום בריאות השינה ברחבי העולם.

ישראל היא אחת מ- 73 מדינות החברות בארגון הלוקחות חלק באירועי יום זה ומיוצגת על-ידי אבי ברססט, מנכ"ל חברת הולנדיה המתמחה בהנדסת שינה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מותג מזון הבריאות "GREENY" מציע מתכון מקמח אגוזי מלך חדש ממרכיבים בריאים וטעימים מאוד. מאת:רותה דנינו

  מותג מזון הבריאות  " GREENY "  השיק קמח אגוזי מלך נהדר להכנת עוגות,  עוגיות , פנקייקים ועוד.... מותג מזון הבריאו...